Jak prowadzić działania z zakresu on-site SEO?

SEO, czyli Search Engine Optimization to kompleks działań, których celem jest jak najwyższe pojawienie się w wynikach wyszukiwania np. Google, danej strony Internetowej. SEO dzieli się zaś na on-site SEO tj. działania podejmowane wewnątrz danej strony, jak i off-site SEO, czyli aktywność podejmowana poza jej obrębem

On-site SEO, czyli co?

W przeciwieństwie do PPC, SEO jest długotrwałym i skomplikowanym procesem. Z drugiej jednak strony stosowanie SEO jest tańsze, a jego efekty bardziej długotrwałe. On-site SEO polega zaś na tym, aby treść strony była jak najbardziej atrakcyjna dla czytelników, a także była skonstruowana w taki sposób, aby algorytmy wyszukiwarki przyznawały jej możliwie najwyższe oceny.

Najważniejsza jest treść strony

Ludzie wpisując w wyszukiwarkę daną frazę chcą otrzymać takie wyniki wyszukiwania, które spełnią ich oczekiwania. Oznacza to, że chcą mieć listę wyników, na których na najwyższych miejscach znajdą się strony z treściami, które dostarczą im sprecyzowanych treści. Z tego powodu wyszukiwarki promują strony z atrakcyjną treścią. Należy więc pamiętać o kilku zasadach dotyczących treści:

  • Powinna być unikalna – stosowanie na swojej stronie artykułów skopiowanych z innych stron może być czynnikiem znacznie obniżającym ranking danej strony, a więc i jej pozycje w wyszukiwarce.
  • Powinna zapewniać odpowiednią ilość słów kluczowych, czyli fraz, które są zwykle wpisywane przez internautów w wyszukiwarkę.
  • Powinna być cyklicznie aktualizowana – należy cyklicznie aktualizować zawartość danej strony np. poprzez dodawanie kolejnych artykułów blogowych. Dobrze jest także tutaj stosować zasadę: mniej ale częściej, czyli dodawać chociaż jeden nowy artykuł w regularnych odstępach czasu.

Strona powinna być dopasowana do różnych urządzeń

W dzisiejszych czasach ludzie przeglądają strony internetowe na różnych urządzeniach i systemach. Zazwyczaj są to komputery z systemem Windows, jak i urządzenia mobilne działające na bazie systemu android, czy też iOS. Dla rankingu danej strony ważne jest to, aby strona internetowa wyświetlała się poprawnie zarówno na urządzeniach stacjonarnych, jak i mobilnych.

Ważna jest tutaj także szybkość ładowania strony na różnych urządzeniach. Im jest ona większa, tym dany portal jest lepiej postrzegany przez algorytmy wyszukiwarki.

Co jeszcze wpływa na ranking strony?

Treść strony ma kluczowe znaczenie, ale ważne są także inne czynniki. Ważne jest np. stosowanie odpowiednich meta-tagów. Co prawda, tylko niektóre z nich mają bezpośredni wpływ na ranking strony, to jednak wpływają na to, co widzi Internauta w wynikach wyszukiwania, a więc i na to, czy dana osoba wejdzie na stronę internetową. Warto więc przyłożyć się do odpowiedniego uzupełnienia wszystkich tagów w czasie dodawania strony internetowej, takich jak alty, title, keywords, czy też description.

Duże znacznie ma również właściwa nawigacja strony jak i linki wewnętrzne. Strona po której można się łatwo i intuicyjnie poruszać jest premiowana przez algorytmy wyszukiwarki. Dobrze jest więc stosować linkowanie wewnętrzne, pamiętając przy tym, także o tym, aby zachować umiar, ponieważ nadmiar linków wewnętrznych możne skutkować pojawieniem się chaosu na stronie.